ניפוח זכוכית

טכניקת ניפוח הזכוכית הינה שיטה ידועה וותיקה שמטרתה ליצור עיצובים וסגנונות בחומר הזכוכית וזאת על ידי ניפוח והכנסת אוויר אל תוך חלל הזכוכית לאחר שעברה תהליך חימום לטמפרטורות גבוהות במיוחד. תהליך החימום של הזכוכית יוצר בה שינוי והופך אותה לנוזלית לחלוטין, בשלב הזה ניתן לשנותה ולעצבה לכל גודל וצורה רצויים, ליצור בה שילובי צבעים, לליצור מרקמים שונים ועוד. על ידי שימוש בטכניקה זו ניתן להכין שלל אלמנטים לרבות יצירה של כלים שונים, תכשיטי זכוכית ייחודיים, יצירות אומנות ייחודיות ועוד והכל בהתאם לדמיונו של היוצר. תהליך החימום והניפוח מתבצעים לרוב על ידי שימוש באחת משתי טכניקות ידועות ונפוצות-

טכניקת הכבשן- בה נעשה שימוש בכלי קיבול קרמי אשר מסוגל לעמוד בטמפרטורות חום גבוהות ביותר, לתוכו מוכנסת הזכוכית אשר עוברת תהליך של חימום עד להמסה מלאה. לאחר תהליך ההמסה הזכוכית נאספת על ידי צינור מותאים לניפוח דרכו ניתן להכניס אויר שיוצר ניפוח המאפשר עיצוב, ערבוב עם זכוכית בצבע אחר והדבקת פריטים נוספים להשלמת היצירה. טכניקה זו מתאימה ליצירה חופשית של כלים ויצירות גדולות במיוחד.

טכניקת המבער– בה נעשה שימוש במבער על מנת ליצור חימום לטמפרטורה גבוה ביותר. במסגרת שימוש בטכניקה זו מחזיקים את הזכוכית על ידי צבת ומכניסים את הזכוכית לתוך להבת המבהר שמביאה אותה לטמפרטורה גבוה ביותר עד שזו הופכת לנוזלית ואפשרית לעיצוב, בשלב זה ניתן ליצור ניפוח על ידי הכנסה של אויר, למתוך, לכווץ, לחתוך, להדביק או לבצע כל פעולה עיצובית מבוקשת אחרת. עבודה בשיטת חימום זו מתאימה ליצירה של אלמנטים במשקלים קטנים יותר ולייצור כלים קטנים ומדויקים כגון כלי מעבדה, כלי בית קטנים, אגרטלים, תכשיטים, עיצובים מנייטורים ועוד.

לאחר מלאכת חימום ועיצוב הזכוכית ובכדי שלא להוריד במהירות רבה מדי את טמפרטורת הזכוכית, דבר אשר עלול ליצור סדקים על גבי הזכוכית בשל פערי הלחצים שנוצרים בעת שינוי מהיר של טמפרטורות, מניחים את הזכוכית המעוצבת בתנור הרפיה ייעודי, אשר תפקידו להביא לתהליך של קרור הדרגתי והורדת טמפרטורות מתונה.

איפה ניתן ללמוד קורס ניפוח זכוכית?

בישראל ניתן למצוא רק מקומות ספורים בהם מלמדים לעומק את מלאכת ניפוח הזכוכית, אחד העיקריים שהם הוא בית ספר לאומנות- בצלאל בו למדתי אני בראשית דרכי בתחום. כיום אני מציעה קורס ניפוח זכוכית המאפשר לכל אחד ללמוד החל מהשלב הבסיסי של הכרת החומרים והאביזרים ועד ליצירה מתקדמת ומפוארת של אלמנטים מורכבים וייחודיים. בנוסף אני מצעה סדנה קצרה ליצירת אלמנט בודד ליום כיף של חווית יצירה בלתי נשכחת. הקורס והסדנא הינם חוויה יוצאת דופן של יצירה, ביטוי עצמי, השקעה עצמית והנאה צרופה, מומלצת לכל מי שעולם האומנות קורץ לו ומעניין אותו כדרך חיים או כחוויה חד פעמית.

אולי יעניין אותך